A tolmács szerepe, személyisége vitathatatlanul fontos szerepet játszik abban, hogy egy-egy üzleti tárgyalás vagy kötetlen megbeszélés eredményes, sikeres legyen. Nagyban segíti a felek közötti interakciót, ha egy profi szakember hidalja át a nyelvi korlátokat. Az adott nyelv, a kultúra, esetleg a különleges gesztusok ismerete jóval gördülékenyebbé és minden fél számára kellemesebbé tehet bármilyen eseményt. Amennyiben úgy érezzük, hogy nem teljes a nyelvi ismeretünk, vagy hatékonyabban adjuk át a közlendőnket tolmács segítségével a tárgyalóasztalnál helyet foglaló másik félnek, akkor ne hezitáljunk és kérjünk fel egy megbízható szakembert. De mi történik akkor, ha a felek nem tudnak személyesen részt venni? Erre találták ki a távtolmácsolást! Nézzük pontosan mit is jelent „távolról tolmácsolni” és milyen megoldások léteznek a személyes jelenlét kiváltására!
Mit jelent a távtolmácsolás?
Persze nem árt, ha pontosan tisztában vagyunk azzal, hogy mit is jelent ez a tevékenység. Fontos tudni, hogy ez egy új fogalom a nyelvi megoldások világában. Azt fejezi ki, hogy a különböző résztvevő nem egy helyen tartózkodnak, tehát nem közvetlenül személyesen találkoznak, hanem saját irodájukban vagy otthonukban ülnek. Mondhatjuk úgyis, hogy ez egy online meeting, azaz ehhez hasonlóan egy online eszköz (például Skype, Zoom, Teams, Google Meet) segítségével vesznek részt a megbeszélésen. Ebbe a tolmács, vagy tolmácsok is becsatlakoznak.
Miért és miben hasznos az online tolmácsolás?
A Covid óta különösen népszerű ez a megoldás, nem beszélve arról, hogy időt és pénzt is spórolunk vele. Nem kell utazásra költeni, és arra sincs szükség, hogy órákat várakozzunk, amikor késik a járatunk. Ma már egyre népszerűbbek ezek a platformok a gyorsaságuknak és a hatékonyságuknak köszönhetően.
A video vagy online távtolmácsolás alapjaiban forradalmasítja a nyelvi közvetítést, mivel a tolmácsnak már nem kell közvetlenül a helyszínen tartózkodnia. Nem kell más hozzá, mint egy számítógép, laptop, vagy tablet és indulhat is a megbeszélés!
Ráadásul nem csak előre megbeszélt időben jöhet jól ez a megoldás, sürgős esetekben a leghasznosabb! Egészségügyi ellátásnál, vészhelyzetben, rendőrségen, menekültügyi kérdésekben vagy olyan helyzetekben például, amikor gyors üzleti döntésre van szükség.
Milyen típusai vannak a távtolmácsolásnak?
Alapvetően két típus létezik, az egyik a szinkrontolmácsolás, a másik pedig a konszekutív tolmácsolás.
A szinkrontolmácsolás során a tolmács azonnal fordítja, amit az adott résztvevő mond. Ez megoldható Zoomon és Teamsen is, ahol be lehet állítani különböző hangsávokat. Azaz, ha több nyelvről van szó, akkor a megbeszélés alanyai a számukra megfelelő nyelvet és az ahhoz tartozó hangsávot ki tudják választani.
A konszekutív tolmácsolás esetében a tolmács megvárja, amíg a beszélő végig mond egy gondolatot, majd azt átadja az adott nyelven. Tehát, amikor a beszélő befejezte a mondandóját, akkor mindenki hallgat, amíg a tolmács elmondja az általa lefordított szöveget. Ez némiképp lassabb, illetve a két személy ilyenkor két sávon hallható.
Nézzünk meg az előnyöket és a hátrányokat!
Melyek a távtolmácsolás előnyei?
Egyik fontos pozitívuma, hogy a távolságok könnyedén áthidalhatók. Nemzetközi konferenciák résztvevői, multinacionális cégek (ahol a világ minden táján vannak munkatársak) dolgozói között rendszeres és bevett formává vált.
Rendkívül rugalmas, hiszen nem kell fizikai helyszínt választani, azt nem szükséges kibérelni, továbbá a résztvevőknek ellátást biztosítani. Egyszóval költséghatékony és optimális időfelhasználást tesz lehetővé.
Ehhez persze elengedhetetlen a megbízható és stabil technikai háttér. Megfelelő sávszélességű internet, különféle technikai eszközök és megoldások, valós idejű képernyőmegosztás, olyan app-ok, vagy online platformok, amelyek biztosítják – a résztvevők létszámát figyelembe véve – a minőségi élményt.
Ha mindez elérhető és rendelkezésre áll, akkor nem kell aggódni a színvonalas tolmácsolás miatt, hiszen a szakemberek zökkenőmentesen végezhetik a munkájukat.
Az online tolmácsolás árnyoldala
Sajnos azért van néhány olyan érv is, amely a távtolmácsolás ellen szól. Még a mai napig sokan tartanak az internet változó minőségétől, kiszámíthatatlanságától. Némiképp jogosan, mert a web alapú hívások minősége sokszor függhet a szolgáltatótól, vagy például az időjárási körülményektől.
Konferenciák, nagyobb tömegrendezvények (például egy termékbemutató) esetén praktikus lehet ugyan, de ez is a téma kézzelfoghatóságától függ, mégpedig szó szerint. Hiszen egy autót, vagy egy új orvosi eszközt jó ha élőben is láthatunk vagy esetleg megtapinthatunk
Kisebb, pár fős megbeszéléseknél, meetingeken a személyes interakció varázsa eltűnhet az online térben, vagy legalábbis kevésbé lesz érzékelhető.
Bármelyik vállfaját is választjuk a tolmácsolásnak, érdemes mérlegelni az előnyöket és hátrányokat is, persze mindig az adott esemény kontextusában!